Aldatma

Tanıtım Videosu

Oturumda ele alınacak olan alt konular

Aldatma nedir, ne değildir?
Aldatmaya nereden, nasıl bakmalı?
Aldatmada acil durum eylem planı
Aldatılan aslında ne yaşıyor?
Aldatma nedenleri
Aldatmada dürüstlük sorunsalı
Aldatıldığınızdan emin değilseniz…
Aldatılan için ilk yardım
Aldatan için ilk yardım
Aldatmanın yol açtığı yıkıcı duyguların üstesinden gelme yolları

***

“İhanet varolan ilişkiyi değiştirir. Özellikle de aldatılan, ihaneti öğrenirse. İlişki hikâyesi, o güne kadar bilinen ve yaşanan şekliyle sona ermiş, ilişki ayarları bozulmuştur artık. Önemli bir yol ayrımıdır ihanet. İlişkiye format atıp yeni bir kurulum mu yapılacak, yoksa taraflar kırık dökük duygularını olabildiğince toplayıp o ilişkinden taşınacaklar mı? Gün, karar günüdür. Gel gör ki taraflar ne bu kararı sağduyulu bir şekilde verebilecek ne de dökülüp saçılanları temizleyip yeniden düzenleyebilecek durumdadır. Kalpler kırık, zihinler karışık, görüş bulanık, içteki çocuklar çaresizce ağlamaktadır. Bu yüzden de hem tarafların hem de ilişkinin desteğe ihtiyacı vardır.

Aldatılma ve muhtemel ayrılık durumunda rol ve kimliklerin hepsi birden etkilenir ve ihanet top yekûn bir benlik krizine dönüşür. Aldatılan kişi, ayağının altındaki zemin çekilmiş ve boşlukta kalmış hisseder. Çünkü tüm kimlikleri ilişkinin başından beri o birliktelik zeminiyle iç içe kurulum yapmaktaydı.

Aldatıldığınızda olaya ilişkin detayları öğrenme isteğine gem vurmak, alınan yarayı temiz bir tamponla sıkıca kapatmak gibidir. Daha fazla kan kaybını ve enfeksiyon riskini önlemek için gereklidir.

Olup bitenin detayları yerine partnerinize; kendini nasıl hissettiğini, üçüncü kişiyle kurduğu ilişkinin ne ifade ettiğini, ikinizin ilişkisinde olamayan neyi/neleri oldurduğunu, neyi değiştirdiğini, ne yönden iyi ya da kötü geldiğini, kendisi hakkında neleri fark etmesine yol açtığını sorun. Bu gibi, duygulara ve ilişkinize özgü konuları irdelemek birbirinizi anlamanızı ve derinleşmenizi sağlar. İlişkinin tamir ya da tahliyesini kolaylaştırır.

Aldatmayı bir ilişki kazası gibi düşünmeli. Nasıl ki trafik kazası yaptığımızda kendimizi hastaneye, aracımızı servise götürüyoruz; ilişki kazalarında da bireylerin iyileşmesi ve ilişkinin tamiri (veya tahliyesi) için uzman psikoterapist desteği alınması tavsiye olunur…”

Alıntılar: Şule Öncü / Yatıyorum bir şey diyor musun?