Cinsellik

Oturumda ele alınacak olan alt konular

Ten uyumu
Haz, fantezi ve cinsellikle bağlantılı diğer duygular
Cinsel arzu ve içsel karmaşa
Cinsel kimlik nasıl yapılanır?
Cinsel olgunlaşma
Cinsellikle ilgili kabul ve atıflar
Cinselliğin indirgenmesi ve idealize edilmesi
Cinsel kompartmentalizasyon (cinselliği kişiliğin izole bir bölümünde tutma)
Cinselliğin yol açtığı psikolojik riskler ve baş etme yolları
Sağlıklı ve tatminkâr cinsellik için terapötik öneriler
Uzun süreli ilişkilerde erotizmi canlı tutmak için öneriler

***

“Cinsel arzu ve uyum, çifti bir arada tutan organik ilişki harcını teşkil eder. Cinsel birliktelik ilişkide duygusal ve dokunsal ahengi sağlar. Etkileşimin tınısını akort eder. Bireylerin korkularını, kaygılarını, ağrılarını azaltır. İlişkiyi negatif titreşimlerden arındırır. Cinsellik yoksa ilişki enfekte olmaya yatkındır. İlişkideki cinsel uyum ve tatminle, çiftin birbirine ve hayatın güçlüklerine toleransı doğru orantılıdır. Kötü ve yetersiz seks, kötü ve yetersiz beslenmedir. Hem sizin, hem ilişkinin sağlığını bozar.

Cinsellik, yaşarken bağ kurduğumuz ve ötekiyle paşlaştığımız ortak bir deneyimdir. Cinsel hazzın da bir derinliği vardır. Cinselliğini bir şeyleri koparıp aldığı, becerdiği, başardığı, yaptığı, kanıtladığı tek yönlü bir eylem olarak algılayan, bağ kurmadan yaşayan kişinin hazla ilişkisi infantil (bebeksi) kalır. Parmak emmekten farkı yoktur.

İlişkide partnerinize yakın ve birlikte hissedin, hissettirin ama ait ve sahip olmayın. İnsan sahip olduğu şeyi arzulamaz. Bütünüyle sahip olamadığımızı, ele geçiremediğimizi, bizde merak ve ilgi uyandıranı arzularız.

Partnerinizin, sizin asla kabul edemeyeceğiniz fantezileri olabilir. Aynı şekilde sizin de değerlerinizle, inançlarınızla, sosyal kimliklerinizle asla örtüşmeyen fantezileriniz olabilir. Paniğe kapılmayın. İnsanların çoğu, fantezisini kurduğu cinsel eylemleri hayatları boyunca gerçekleştirmeyi denemez. Çünkü aslında gerçekleştirmek istemez. Fantezi çoğu zaman sadece fantezi içindir.

Havasız kalan ateşin sönmesi gibi, sürekli bedensel temas de cinsel arzuyu sönümlendirir. Seks dışında da birbirinize dokunun, şefkat gösterin ama kedi yavruları gibi kucak kucağa yaşamayın. Bedenlerinizin birbirini özlemesine fırsat tanıyın…”

Alıntılar: Şule Öncü / Yatıyorum bir şey diyor musun?